Ελληνική αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες και Προκηρύξεις » Ανακοινώσεις για Διδάκτορες » Προβολή ανακοίνωσης για Διδάκτορες

Προβολή ανακοίνωσης για διδάκτορες

Δίπυλον_Οι Χάρτες της Αττικής στην εποχή των Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Επιστημών

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας το νέο μας έργο με τίτλο «Οι Χάρτες της Αττικής στην εποχή των Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Επιστημών». Πρόκειται για μια δίγλωσση χαρτογραφική πλατφόρμα ανοιχτής πρόσβασης που σχεδίασε και υλοποίησε η ομάδα Δίπυλον.

Το έργο έχει ως αφετηρία το μοναδικό χαρτογραφικό επίτευγμα με τίτλο «Χάρτες της Αττικής» (Karten von Attika) που συνέθεσαν ο ιστορικός-αρχαιολόγος E. Curtius και ο τοπογράφος-χαρτογράφος J. A. Kaupert. Το έργο του Διπύλου μεταφέρει αυτή την πολύτιμη πηγή πληροφοριών για το φυσικό και πολιτισμικό απόθεμα της Αττικής στην ψηφιακή εποχή μέσω των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών (GIS) και της ψηφιακής χαρτογραφίας.

Μπορείτε να δείτε το έργο στον σχετικό σύνδεσμο, τον οποίον θα σας παρακαλούσαμε να προωθήσετε τόσο στους εκπαιδευτικούς όσο και τους φοιτητές της πανεπιστημιακής σας κοινότητας σας.

Ελπίζουμε η ψηφιακή πλατφόρμα να διευκολύνει τον μελετητή της αττικής τοπογραφίας αλλά και να προσελκύσει ένα ευρύτερο κοινό που ενδιαφέρεται για την αρχαιολογία και την ιστορία της Αττικής.

Με εκτίμηση,

Η ομάδα του Διπύλου