Ελληνική αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες και Προκηρύξεις » Ανακοινώσεις για μεταπτυχιακούς φοιτητές » Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

1οι Φοιτητικοί Αγώνες Δημιουργικού Λόγου ακαδ. έτους 2022-2023

Η Κοσμητεία και ο Ρητορικός Όμιλος της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με την υποστήριξη της Ελληνικής Ένωσης Προώθησης για την Ρητορική στην Εκπαίδευση (www.rhetoricedu.com) και του ευρωπαϊκού προγράμματος YouLEAD, συνδιοργανώνουν τους 1ους Φοιτητικούς Αγώνες Δημιουργικού Λόγου την Κυριακή 2 Απριλίου 2023, ώρα 10.00-16.00, στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά. Οι αγώνες έχουν τεθεί υπό την αιγίδα του Δήμου Πειραιά.

Η συνάντηση απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και περιλαμβάνει τα ατομικά αγωνίσματα της Εκφραστικής Ανάγνωσης, του Προτρεπτικού και του Αυθόρμητου Λόγου.

Στόχος των αγώνων είναι οι φοιτητές/-τριες να αναπτύξουν τις επικοινωνιακές και εκφραστικές δεξιότητές τους,  να καλλιεργήσουν τη δημιουργική και την κριτική σκέψη τους, να αρθρώσουν λόγο που χαρακτηρίζεται από γραμματική αρτιότητα, αισθητική, ηθική αξία και πρακτική αποτελεσματικότητα.

Ρητορικά αγωνίσματα - Σύντομη περιγραφή

Εκφραστική Ανάγνωση:

Η απόδοση ενός πεζού ή ποιητικού κειμένου με ζωντανό και εκφραστικό τρόπο, ανάλογο με το ύφος του κειμένου, που έχει ως στόχο την ανάδειξη ιδεών και συναισθημάτων. Δεν πρόκειται για θεατρική ερμηνεία. Ο αναγνώστης / η αναγνώστρια διαβάζει χωρίς να χάνει επαφή με το κείμενο αλλά και με το κοινό. Στον α΄ γύρο το κείμενο είναι προεπιλεγμένο από τους συμμετέχοντες / τις συμμετέχουσες. Στον β΄ γύρο και στον τελικό θα δοθεί μη έμμετρο ποιητικό κείμενο. Διάρκεια: (χωρις την εισαγωγή, που δεν πρέπει να ξεπερνά το 1 λεπτό) 3-4 λεπτά.

Προτρεπτικός Λόγος:

Πρόκειται για προσχεδιασμένη ομιλία. Ο ομιλητής / η ομιλήτρια επιδιώκει να προτρέψει το κοινό να δεχθεί τη θέση που υποστηρίζει και όχι απλώς να το ενημερώσει. Το θέμα του Προτρεπτικού Λόγου αντλείται από την επικαιρότητα, δίνεται 45 λεπτά πριν από την εκφώνησή τής ομιλίας και είναι διαφορετικό σε κάθε γύρο. Οι διαγωνιζόμενοι έχουν την επιλογή να αποδεχτούν ή να απορρίψουν τη θέση που τους δίνεται και να το διαπραγματευτούν με τον πιο αποτελεσματικό κατά την κρίση τους τρόπο. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας δεν χρησιμοποιείται κανένα βοηθητικό μέσο (έντυπο ή ηλεκτρονικό). Η διάρκεια του προτρεπτικού λόγου είναι 5-6 λεπτά

Αυθόρμητος Λόγος:

Σύντομος αυτοσχέδιος λόγος, στηριζόμενος κυρίως στη συνειρμική έκφραση. Οι διαγωνιζόμενοι καλούνται να επιλέξουν και να προετοιμάσουν ένα από τρία θέματα για 1,5 λεπτό. Διάρκεια λόγου: 3-4 λεπτά.  Θέματα: λέξεις, αφηρημένες έννοιες, αυθόρμητες σκέψεις και συναισθήματα που γεννά μια εικόνα, αποφθέγματα και παροιμίες, στίχοι από τραγούδια.

Στις 5 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση, η οποία θα δώσει την ευκαιρία εξάσκησης στα ατομικά αγωνίσματα (ο τόπος θα ανακοινωθεί).

Oι φοιτητές/-τριες  που ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος στους Αγώνες παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή έως 20/3/2023 μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας https://tinyurl.com/3dydzfpn (μπορείτε να κάνετε «Αντιγραφή-Επικόλληση», εάν δεν ανοίγει αυτόματα). Επιπλέον πληροφορίες: rhetoricphil[at]gmail[dot]com

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΡΗΤΟΡΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ Ε.Κ.Π.Α.

• Μιχοπούλου Καλλιόπη, φοιτήτρια τμήματος Φιλολογίας, ΕΚΠΑ, διακεκριμένη ομιλήτρια
  • Μυλωνάκης Παναγιώτης, φοιτητής τμήματος Φιλολογίας, ΕΚΠΑ
  • Σίκαλη Μαριάννα, φοιτήτρια τμήματος Φιλολογίας, ΕΚΠΑ
  • Φωτίου Μαριλίνα, φοιτήτρια τμήματος Φιλοσοφίας, ΕΚΠΑ
  • Μαρκεσίνη Μαρσώ , φιλόλογος-εκπαιδευτικός, μέντορας TEDx
  • Ραυτοπούλου Νικολέτα, απόφοιτη γερμανικής φιλολογίας, μέντορας TEDx
  • Λουτριανάκη Βάλια, φιλόλογος-εκπαιδευτικός, πρόεδρος Ένωσης Ρητορικής

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

• Αχιλλέας Γ. Χαλδαιάκης, Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικολογίας και ψαλτικής τέχνης, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ
  • Δημήτριος Αγγελάτος, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας και Θεωρίας της Λογοτεχνίας ΕΚΠΑ
  • Θανάσης Αγάθος, Αναπληρωτής Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ
  • Γραμματική Κάρλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας και Ρητορικής, Τμήμα Φιλολογίας, ΕΚΠΑ

Ο Ρητορικός Όμιλος της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ξεκίνησε τις συναντήσεις του το 2019, υπό την αιγίδα της Κοσμητείας, κ. Αχιλλέα Γ. Χαλδαιάκη. Αντικείμενο και στόχοι του ομίλου είναι οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες να λαμβάνουν μέρος σε μια ποικιλία ατομικών και ομαδικών δραστηριοτήτων (γραπτών και προφορικών), οι οποίες αναδεικνύουν τις αρετές τους στη δημόσια ομιλία και συμβάλλουν στη βελτίωση αδυναμιών. Παράλληλα, μέσω της σταθερής συμμετοχής στις δράσεις της ομάδας να αναπτύξουν δεξιότητες ζωής (life skills) σημαντικές για τις διαπροσωπικές και επαγγελματικές σχέσεις τους. Όσοι και όσες απασχοληθούν σε εκπαιδευτικό πλαίσιο, θα έχουν λάβει μια εμπειρία βιωματικής εκπαίδευσης που αναμένεται να εμπλουτίσει τη διδακτική πράξη τους. Τέλος, μέσω της συμμετοχής σε ποικίλες εκδηλώσεις, όπως εθνικούς και διεθνείς φοιτητικούς αγώνες, διοργανώσεις TEDx και ευρωπαϊκά προγράμματα (#ClimateofChange Debates και #YouLEAD), τα μέλη μας έρχονται σε επαφή με τη φοιτητική και ακαδημαϊκή κοινότητα, ενδυναμώνονται και ανοίγουν τους ορίζοντές τους.