Ελληνική αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες και Προκηρύξεις » Ανακοινώσεις για μεταπτυχιακούς φοιτητές » Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

Mos Historicus: το ηλεκτρονικό ακαδημαϊκό περιοδικό Ευρωπαϊκής Ιστορίας.

Το ακαδημαϊκό περιοδικό, Mos Historicus: Κριτική Επιθεώρηση Ευρωπαϊκής Ιστορίας, αποσκοπεί στη διεύρυνση του γνωστικού πεδίου της Ευρωπαϊκής Ιστορίας σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, στη δημιουργία ενός πεδίου ανάδειξης του ερευνητικού έργου των ιστορικών που ασχολούνται με αυτήν, και στην προσφορά ενός εργαλείου μετάδοσης των γνώσεων, των θέσεων και των προβληματισμών της στην ευρύτερη ακαδημαϊκή κοινότητα.

Το Mos Historicus αποτελεί περιοδικό ανοικτής πρόσβασης, στο οποίο τα υποβαλλόμενα άρθρα δημοσιεύονται μόνο εφόσον κριθούν θετικά με βάση ποιοτικά επιστημονικά κριτήρια. Το περιοδικό υπάγεται στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και εκδίδεται ηλεκτρονικά μέσω της πλατφόρμας ePublishing του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης.