Ελληνική αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες και Προκηρύξεις » Ανακοινώσεις για μεταπτυχιακούς φοιτητές » Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

02.05.2023

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην πανεπιστημιακή ανασκαφή της αρχαίας Αλάσαρνας στην Κω 2023

Από το 1985 το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών διεξάγει συστηματική ανασκαφή στην αρχαία Αλάσαρνα (σημερινή Καρδάμαινα) της Κω, όπου ανασκάπτεται συστηματικά το φημισμένο ελληνιστικό ιερό του Απόλλωνα του αρχαίου δήμου των Αλασαρνιτών, καθώς και τμήμα του οικισμού του 4ου-7ου αι. μ.Χ. που διαδέχθηκε το αρχαίο ιερό στην ίδια θέση.

Η ανασκαφή διευθύνεται από τις ομότιμες καθηγήτριες Γ. Κοκκορού-Αλευρά, Σ. Καλοπίση-Βέρτη και Μ. Παναγιωτίδη-Κεσίσογλου, και τον επίκουρο καθηγητή Ν. Δημάκη.

Το 2023 η ανασκαφή θα διεξαχθεί από τις 10 Ιουλίου έως τις 10 Αυγούστου σε δύο ανασκαφικές περιόδους:

• Ανασκαφική περίοδος Α: Δευτέρα 10/7* - Κυριακή 23/7** *Πειραιάς-Κως: αναχώρηση Σάββατο 8/7 (23.55) - άφιξη Κυριακή 9/7 (11.25) **Κως-Πειραιάς: αναχώρηση Κυριακή 23/7 (20.30) - άφιξη Δευτέρα 24/7 (08.10)
  • Ανασκαφική περίοδος Β: Δευτέρα 24/7* - Πέμπτη 10/8** *Πειραιάς-Κως: αναχώρηση Σάββατο 22/7 (23.55) - άφιξη Κυριακή 23/7 (11.25) **Κως-Πειραιάς: αναχώρηση Πέμπτη 10/8 (20.30) - άφιξη Παρασκευή 11/8 (08.10)

Δήλωση ενδιαφέροντος μπορούν να υποβάλουν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές αρχαιολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ καθώς και άλλων ΑΕΙ (θα δοθεί προτεραιότητα στους φοιτητές του ΕΚΠΑ).

Σε κάθε ανασκαφική περίοδο συμμετέχει ομάδα 12 φοιτητών.

Ως ελάχιστο διάστημα παραμονής ορίζεται η συμμετοχή σε τουλάχιστον μία πλήρη ανασκαφική περίοδο.

Καλύπτεται το κόστος μετακίνησης με πλοίο (Πειραιάς-Κως-Πειραιάς) και η διαμονή.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους έως 10 Ιουνίου αποκλειστικά μέσω: forms.gle/wvTwfL8yVXtDnVgVA

Για την έγκριση ή μη της συμμετοχής τους, σε περίπτωση προσέλευσης μεγαλύτερης από την εφικτή, θα ειδοποιηθούν με email.

Εκ μέρους της διευθυντικής ομάδας,

Ν. Δημάκης