Ελληνική αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες και Προκηρύξεις » Ανακοινώσεις για μεταπτυχιακούς φοιτητές » Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

Προβολή ανακοίνωσης για μεταπτυχιακούς φοιτητές

04.07.2022

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για υποτροφίες για Π.Μ.Σ στο πανεπιστήμιο ΜκΓκιλ, ακαδ. έτους 2022-2023

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας προωθώ την πρόσκληση ενδιαφέροντος για υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές (ΜΑ) στο πανεπιστήμιο ΜκΓκιλ. Μπορείτε να το προωθήσετε σε  φοιτήτριες ή φοιτητές που θα είχατε υπ όψη σας.

Υπάρχουν 30 υποτροφίες και βραβεία για μη Καναδούς υποψήφιους. https://mccallmacbainscholars.org/scholarships/

Δεδομένων του ανταγωνισμού θα ήταν καλό οι υποψήφιοι να έχουν τα παρακάτω προσόντα:

• excellent academic track record
  • excellent English language skills as well as knowledge of another language besides Greek (knowledge of French will be a considerable asset)
  • community engagement track record

Στο Τμήμα Ιστορίας και στην έδρα ελληνικών σπουδών του ΜκΓκιλ, έχουμε ένα καλό track record μεταπτυχιακών και διδακτορικών υποψηφίων.

Δεδομένων των ενδιαφερόντων της έδρας (project Immigrec) ,  θέματα που εφάπτονται των diaspora studies, museum studies, Big data for history, θεωρούνται σημαντικά και η ενασχόληση με digital humanities σε πρακτικό επίπεδο (γνώση και χρήση π.χ. ArcGIS, R, Python, AR-VR κ.ο.κ.) είναι ευπρόσδεκτη.

Οι αιτήσεις (που αφορούν το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024) πρέπει να κατατεθούν τον Σεπτέμβρη 2022 για την υποτροφία και τον Ιανουάριο 2023 για την εισαγωγή στο ακαδημαϊκό πρόγραμμα.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να έλθουν σε επικοινωνία μαζί μου.

Με εκτίμηση,

Tassos Anastassiadis

Associate professor | Phrixos Papachristidis chair in Modern Greek &

Greek-canadian studies | Director of Classical studies | History and Classical Studies Department | McGill University