19.10.2021

Επιμορφωτικό σεμινάριο Αρχαιολογίας από το ΑΠΘ και το Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών ακαδ. έτους 2021-2022

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (ΚΕΔΙΒΙΜ) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), διοργανώνει εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Βυζαντινό Αιγαίο και Μικρά Ασία”, διάρκειας 26 διδακτικών ωρών, το οποίο θα διεξαχθεί από το Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών (ΚΒΕ) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και θα υλοποιηθεί με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, μέσω της πλατφόρμας zoom.

Αίτηση συμμετοχής μπορούν να υποβάλλουν:

- Πτυχιούχοι ελληνικών και ξένων ΑΕΙ.

- Ερευνητές ακαδημαϊκών και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.

- Προπτυχιακοί φοιτητές Τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας και λοιπών κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών, οι οποίοι έχουν ολοκληρώσει το 4ο εξάμηνο των σπουδών τους.

Αιτήσεις γίνονται δεκτές μέχρι 29/10/2021 μόνο ηλεκτρονικά.

Για περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις: https://www.diaviou.auth.gr/programs/vyzantino-aigaio-kai-mikra-asia/

Βυζαντινό Αιγαίο και Μικρά Ασία

• 10/11/21: Καθ. Engin Akyürek, ‘Μύρα: η πόλη του Αγίου Νικολάου’.
  • 24/11/21: Αναπλ. Καθ. Suna Cagaptay, ‘Το παλάτι των Λασκαριδών στο Νυμφαίον: Μία επανεξέταση των δεδομένων’.
  • 1/12/21: Δρ Νικόλαος Τσιβίκης, ‘Η ανασκαφή του βυζαντινού Αμορίου και η αποκάλυψη μιας θεματικής πρωτέυουσας στη Μικρά Ασία: παλαιότερα συμπεράσματα και νέες προκλήσεις’.
  • 15/12/21: Δρ Όλγα Καραγιώργου, ‘Αρχαιολογία και προσωπογραφία με αφορμή τα ευρήματα του Αμορίου’.
  • 12/01/22: Δρ Ηλίας Αναγνωστάκης / Αθανάσιος Σωτηρίου, ‘Αμπελοκαλλιέργεια και οινοπαραγωγή στην Μικρά Ασία’.
  • 26/01/22: Δρ Αλκιβιάδης Γκινάλης, ‘Η ναυσιπλοϊα στο Αιγαίο’.
  • 9/02/22: Επικ. Καθ. Αναστάσιος Τάντσης, ‘Σχεδιάγραμμα βυζαντινής ναοδομίας στα νησιά του Αιγαίου’.
  • 23/02/22: Δρ Ευγενία Γερούση, ‘Η Θήρα των υστερορωμαϊκών και πρωτοβυζαντινών χρόνων’.
  • 9/03/22: Καθ. Isabella Baldini / Καθ. Salvatore Cosentino, ‘Το εκκλησιαστικό συγκρότημα του Αγίου Στεφάνου στην Κω: αρχιτεκτονική και λειτουργικοί χώροι’.
  • 23/03/22: Δρ Σοφία Ντιντιούμη, ‘Η Κως και τα παράλια της Μικράς Ασίας κατά την πρωτοβυζαντινή περίοδο: η μαρτυρία της κεραμικής’.
  • 6/04/22: Δρ Χαράλαμπος Πέννας, ‘Παναγία η Κρήνα της Χίου: ιστορία, αρχιτεκτονική, ζωγραφική και γλυπτική του μνημείου. Συμβολή στη μελέτη της βυζαντινής τέχνης στα τέλη του 12ου αιώνα στο ανατολικό Αιγαίο’.
  • 4/05/22: Δρ Παύλος Τριανταφυλλίδης, ‘Νέα αρχαιολογικά δεδομένα για τη Βυζαντινή Λέσβο’.
  • 18/05/22: Καθ. Ναταλία Πούλου, ‘Πρωτοβυζαντινή Σάμος: τα αρχαιολογικά δεδομένα’.

Επιστημονική Υπεύθυνη προγράμματος: Ναταλία Πούλου, Καθηγήτρια Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πρόεδρος του ΔΣ του Κέντρου Βυζαντινών Ερευνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Kάθε σεμινάριο θα πραγματοποιείται Τετάρτη στις 16.00-18.00. Θα υλοποιηθεί με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, μέσω της πλατφόρμας zoom. Ο σύνδεσμος θα κοινοποιηθεί στους συμμετέχοντες μετά την εγγραφή τους.

Πληροφορίες: κ. Χρυσούλα Νίτσιου, Γραμματέας Κέντρου Βυζαντινών Ερευνών ΑΠΘ info[at]kbe.auth[dot]gr