Ελληνική αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες και Προκηρύξεις » Δραστηριότητες » Ιστορίας 2003-2008

Παλαιότερες δραστηριότητες του Τομέα Ιστορίας (2003-2008)

Κατά την πενταετία 2003-2008 πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες εκδηλώσεις:

1. Σεμινάριο του δικτύου European Doctorate in the Social History of Europe and the Mediterranean “Building on the Past”, Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα 27-29 Σεπτεμβρίου 2007. (Πρόγραμμα)
  2. Ημερίδα: «Κύκλοι και Κέντρα διδασκαλίας της Ιστορίας. Η παρουσία και η πρακτική της ιστορικής διδασκαλίας στη σημερινή ελληνική εκπαίδευση όλων των βαθμίδων. Απολογισμός και προοπτικές», στο πλαίσιο του εορτασμού των 170 χρόνων λειτουργίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα, Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, 4 Μαρτίου 2007. (Πρόγραμμα)
  3. Ημερίδα προς τιμήν της ομότιμης καθηγήτριας Άννας Ραμού-Χαψιάδη: «Θέατρο και κοινωνία στη διαδρομή της ελληνικής ιστορίας», στο πλαίσιο του εορτασμού των 170 χρόνων λειτουργίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα, Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, 3 Μαρτίου 2007.
  4. Constructions of Mediterranean Nostalgia,Αθήνα, 3-5 Μαρτίου, 2005 / Athens, March 3-5, 2005. Workshop σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του York και το Καναδικό Ινστιτούτο στην Ελλάδα. (Πρόγραμμα)
  5. Στ΄ Συνάντηση Βυζαντινολόγων Ελλάδος και Κύπρου (σε συνεργασία με άλλους τομείς και τμήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών, Σεπτέμβριος 2005). (Πρόγραμμα)
  6. Α΄ Διεθνές Συνέδριομε θέμα «Ρωσία και Μεσόγειος», Αθήνα, Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών, 19-22 Μαΐου 2005 (Μάιος 2005). Έχει δρομολογηθεί η δημοσίευση των Πρακτικών του εν λόγω συνεδρίου στο πλαίσιο ιδρυόμενης σειράς «Δημοσιεύματα του Τομέα Ιστορίας» με τίτλο «Ιστορήματα».
  7. Ημερίδα: «Διάλογος για την Ιστορία: Ιστορική Παιδεία και Ιστορικός στο σύγχρονο εκπαιδευτικό μας σύστημα», Αθήνα, Κτήριο Φιλοσοφικής Σχολής, 15 Μαΐου 2004. (Πρόγραμμα)
  8. Συνάντηση μελών του Τομέα με συναδέλφους του Τμήματος Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κύπρου (Λευκωσία, Μάρτιος 2004).
  9. Διεθνές Συνέδριο “The Idea of European Community in History” με την ευκαιρία της Ελληνικής Ευρωπαϊκής Προεδρίας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Κεντρικό κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών, 13-16 Μαΐου 2003. Έχουν εκδοθεί τα Πρακτικά του Συνεδρίου: The Idea of European Community in History. Conference Proceedings, 2 τόμοι, Αθήνα 2003.
  10. Συνάντηση μελών του Τομέα Ιστορίας με συναδέλφους ομοειδών Τμημάτων Ελληνικών Πανεπιστημίων (Μάρτιος 2003).

Έχουν πραγματοποιηθεί οι ακόλουθες παρουσιάσεις ερευνητικών αποτελεσμάτων:
  11. Ανακοινώσεις μεταπτυχιακών φοιτητών Α΄Κύκλου και πορίσματα υποψηφίων διδακτόρων σε ετήσιες ημερίδες ανά ειδίκευση. (δείτε το site του Προγράμματος Μεταπτυχιακων σπουδών)
  12. Workshop: «The Worlds of the Mediterranean (13th cent. - beginning of 19th cent.): Peoples, Institutions, Exchanges», Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογία της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα, Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, 23-24 Μαΐου 2008.
  13. Ανακοινώσεις ερευνητικής ομάδας του Προγράμματος «Πυθαγόρας» με θέμα «Ελληνικές Κοινότητες και Ευρωπαϊκός Κόσμος (13ος-19ος αι.). Μορφές αυτοδιοίκησης, κοινοτική οργάνωση, συγκρότηση ταυτοτήτων, Αθήνα, Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, 27 Φεβρουαρίου 2006. (http://www.arch.uoa.gr/elkoinotites )