Ελληνική αρχική σελίδα » Έρευνα » Ερευνητικά Προγράμματα » Τρέχοντα » Δημοσίευση του υλικού από το ιερό του Διός Παρνησίου

Δημοσίευση του υλικού από το ιερό του Διός Παρνησίου (Κωδ.: 70/4/11107)

Υπεύθυνη: ΠΑΛΑΙΟΚΡΑΣΣΑ ΛΥΔΙΑ

Έναρξη: 2006   |   Λήξη: -

Θεματική κατηγορία  Έρευνας: Αρχαιολογική έρευνα

Περιγραφή

• Σε σπήλαιο στην κορυφή Καραβόλα της Πάρνηθας, αφιερωμένο κατά την αρχαιότητα στη λατρεία του Διός, είχε πραγματοποιηθεί το 1959 από τον Ευθ. Μαστοκώστα σωστική ανασκαφική έρευνα, τα αποτελέσματα της οποίας δεν δημοσιεύθηκαν. Τα περισσότερα κινητά ευρήματα βρέθηκαν σε παχύ στρώμα στάχτης, πάχους περίπου 2 μ. και σε ακτίνα 100 μ., μαζί με καμμένα οστά, που προέρχονταν από βωμό, ενώ λίγα μέτρα βορειότερα ερευνήθηκε μικρό σπήλαιο. Τα ευρήματα περιλαμβάνουν μεγάλη ποσότητα κεραμικής, καθώς και οστέινα και μετάλλινα αντικείμενα, κυρίως σιδηρά (εγχειρίδια και οβελούς). Η κεραμική μαρτυρεί χρήση του χώρου από την Πρωτοελλαδική περίοδο, ενώ άσκηση λατρείας βεβαιώνεται από τον 10 αι. π.Χ. και συνεχίζεται έως τους κλασικούς χρόνους.

Ερευνητικά αποτελέσματα

• ΄Βρίσκεται σε εξέλιξη η συντήρηση και καταγραφή του υλικού.

Χρηματοδότηση

Κύρια πηγή χρηματοδότησης: Πανεπιστήμιο Αθηνών

Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα: Ενίσχυση της ερευνητικής δραστηριότητας μελών ΔΕΠ του Τμήματος

Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ): ΝΑΙ