Ελληνική αρχική σελίδα » Έρευνα » Ερευνητικά Προγράμματα » Τρέχοντα » The Construction of Knowledge in Archaeology and Art History in Southeastern Europe

Υπεύθυνος: ΠΛΑΝΤΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Έναρξη: 2019 | Λήξη: 2023 [ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΩΣ 1-3-2021]

Θεματική κατηγορία Έρευνας: Αρχαιολογική θεωρία και πράξη

Περιγραφή

Το Πρόγραμμα ερευνά τους τρόπους με τους οποίους συγκροτείται το επιστημονικό αφήγημα για το παρελθόν με βάση την αρχαιολογία, στις χώρες της ΝΑ Ευρώπης (Ελλάδα και Κύπρος, Αλβανία, Β. Μακεδονία, Βουλγαρία, Σερβία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Κόσοβο, Ρουμανία, Τουρκία). Αρθρώνεται μέσω μιας σειράς συνεδρίων και εαρινών σχολείων που αποσκοπούν στο διάλογο, τη σύναψη συνεργασιών και την εμπέδωση συνεργιών μεταξύ των επιστημόνων της περιοχής, ενώ παράλληλα προωθεί τη διεπιστημονικότητα στην μελέτη του παρελθόντος. Το Πρόγραμμα, το οποίο έχει έδρα το Κέντρο Ανώτατων Σπουδών της Σόφιας (Centre for Advanced Study – CAS), συνδιευθύνουν ο Δ. Πλάντζος με τον Δρ. Gheorghe Alexandru Niculescu (Institute of Archaeology “Vasile Pârvan”, Βουκουρέστι).

Δράσεις

• Εναρκτήριο συνέδριο: Looking at Things in Southeastern Europe: Regional Archaeology in Search of a New Paradigm, Απρίλιος 2021 (Σόφια)
  • 1ο Εαρινό Σχολείο: The impact of the political on archaeological research, Απρίλιος 2021 (Σόφια)
  • 2ο Εαρινό Σχολείο: Local interdisciplinary practices, Απρίλιος 2022 (Βουκουρέστι)
  • 3ο Εαρινό Σχολείο:  Archaeological heritage and its preservation, Απρίλιος 2023 (Αθήνα)
  • Καταληκτήριο συνέδριο: The local and the global in the construction of knowledge in archaeology and art history: A Southeast European coda, Οκτώβριος 2023 (Σόφια)

Χρηματοδότηση: 240.000 USD

Φορέας χρηματοδότησηςGetty Foundation (Connecting Art Histories Initiative).

Συμμετέχοντες
Προπτυχιακοί φοιτητές: ΝΑΙ