Ελληνική αρχική σελίδα » Προπτυχιακές Σπουδές » Πρόγραμμα σπουδών » Ενδεικτικό πρόγραμμα ανά εξάμηνα » Οδηγίες για εισαχθέντες πριν το 2011-12

Οδηγίες για τους φοιτητές/τριες με έτος εισαγωγής προ του 2011

Σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος, από το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 άρχισε η εφαρμογή του νέου προγράμματος σπουδών. Το νέο πρόγραμμα σπουδών προβλέπει: (1) μετατροπή των τετράωρων μαθημάτων σε τρίωρα, (2) αύξηση του αριθμού μαθημάτων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου, (3) κατάργηση αρκετών παλαιών μαθημάτων και αντικατάστασή τους από νέα, καθώς και (4) προσθήκη νέων μαθημάτων. Οι αλλαγές αυτές ισχύουν για τους/τις φοιτητές/-τριες οι οποίοι έχουν εισαχθεί από το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 και εξής. Για τους παλαιούς φοιτητές και παλαιές φοιτήτριες , εκείνους δηλαδή οι οποίοι εισήχθησαν μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011, ισχύουν τα παρακάτω:

1) Το νέο πρόγραμμα άρχισε να εφαρμόζεται από το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012.

2) Δεν μεταβάλλεται ο αριθμός των μαθημάτων που απαιτούνται για την απόκτηση πτυχίου. Ισχύει ο αριθμός των 42 μαθημάτων, εκ των οποίων τα 2 σεμιναριακά.

3) Δεν μεταβάλλεται ο αριθμός των υποχρεωτικών μαθημάτων βάσης, των υποχρεωτικών μαθημάτων κορμού, των υποχρεωτικών μαθημάτων κατεύθυνσης, των επιλεγόμενων μαθημάτων κατεύθυνσης (σεμιναριακών και μη σεμιναριακών) και των μαθημάτων ελεύθερης επιλογής που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου.

4) Όσα μαθήματα του παλαιού προγράμματος έχουν παύσει να προσφέρονται, έχουν αντικατασταθεί από νέα μαθήματα, σύμφωνα με τους πίνακες που ακολουθούν.Τα μαθήματα αυτά δενεξετάζονται πλέον.Οι φοιτητές/-τριες που τα οφείλουν θα πρέπει να δηλώσουν τα νέα μαθήματα με τα οποία αντιστοιχίζονται (συμβουλευτείτε τους πίνακες που ακολουθούν για τις αντιστοιχίες).

Β) Μαθήματα του παλαιού προγράμματος που δεν εξετάζονται πλέον ή έχουν μεταφερθεί

1ο Έτος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (1ο)

ΙΑ02

Προϊστορική Αρχαιολογία Α΄

Προσφέρεται πλέον στο 2ο εξάμηνο.

1ο Έτος: ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (2ο)

ΙΑ10

Προϊστορική Αρχαιολογία Β΄

Προσφέρεται πλέον στο 4ο εξάμηνο.

ΦΓ03

Γλωσσολογία

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΦΒ27 Βυζαντινή Φιλολογία του 3ου εξαμήνου.

ΙΑ02

Προϊστορική Αρχαιολογία Α΄

Προσφέρεται πλέον στο 2ο εξάμηνο. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνον όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν.

2ο Έτος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (3ο)

ΦΒ27

Βυζαντινή Φιλολογία

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΒΦΓ03 Γλωσσολογία. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνο όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΒΦΓ03.

2ο Έτος: ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (4ο)

ΙΙ21

Βυζαντινή Ιστορία Β΄

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΒΦ25 Βυζαντινά Κείμενα. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνον όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΒΦΒ25.

ΙΑ10

Προϊστορική Αρχαιολογία Β΄

Προσφέρεται πλέον στο 4ο εξάμηνο. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνο όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν.

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

3ο Έτος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (5ο)

ΦΒ25

Βυζαντινά Κείμενα

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΙ21 Βυζαντινή Ιστορία Β΄ στο 4ο εξάμηνο.

3ο Έτος: ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (6ο)

ΙΙ26

Βυζαντινή Ιστορία Β΄

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΙ22 Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Β΄ στο 6ο εξάμηνο.

ΙΙ22

Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσεως Β΄

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΙΙ26 Βυζαντινή Ιστορία Β΄. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνον όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΙΙ26.

4ο Έτος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (7ο)

ΠΔ01

Παιδαγωγικά Ι

Δεν προσφέρεται πλέον το εναλλακτικό του μάθημα ΒΦΣ90 Ιστορία της Φιλοσοφίας. Όσοι/-ες φοιτητές/φοιτήτριες το οφείλουν υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνο ως Βάσης ΤΕΚ301.

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

3ο Έτος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (5ο)

IA27

Κλασική Αρχαιολογία Γ΄

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΑ43 Εμβάθυνση στην Αρχαιολογία στο 5ο εξάμηνο.

ΙΑ43

Εμβάθυνση στην Αρχαιολογία

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΙΑ27 Κλασική Αρχαιολογία Γ΄. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνο όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΙΑ27.

ΙΑ44

Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΙΑ28 Βυζαντινή Αρχαιολογία Γ΄. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνον όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΙΑ28.

ΦΒ25

Βυζαντινά Κείμενα

3ο Έτος: ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (6ο)

IA28

Βυζαντινή Αρχαιολογία Γ΄

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΑ44 Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία στο 5ο εξάμηνο.

4ο Έτος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (7ο)

ΙΑ30

Προϊστορική Αρχαιολογία Δ΄

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΑ42 Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών στο 7ο εξάμηνο.

ΙΑ42

Αρχαιολογία των Ανατολικών Πολιτισμών

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΙΑ30 Προϊστορική Αρχαιολογία Δ΄. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνο όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΙΑ30.

ΙΑ32

Βυζαντινή Αρχαιολογία Δ΄

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΑ108 Αρχαιολογία Ρωμαϊκών Χρόνων στο 7ο εξάμηνο.

ΙΑ108

Αρχαιολογία Ρωμαϊκών Χρόνων

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΙΑ32 Βυζαντινή Αρχαιολογία Δ΄. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνον όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΙΑ32.

ΠΔ01

Παιδαγωγικά Ι

Δεν προσφέρεται πλέον το εναλλακτικό του μάθημα ΒΦΣ90 Ιστορία της Φιλοσοφίας. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνο ως Βάσης ΤΕΚ301.

4ο Έτος: ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ (8ο)

ΙΑ25

Τοπογραφία-Ανασκαφική

Δεν προσφέρεται πλέον. Όσοι φοιτητές/-τριες το οφείλουν θα πρέπει να το δηλώσουν ως ΙΑ21 Τοπογραφία-Αρχιτεκτονική-Πολεοδομία στο 6ο εξάμηνο.

ΙΑ21

Τοπογραφία-Αρχιτεκτονική-Πολεοδομία-Ανασκαφική

Νέο μάθημα που αντικαθιστά το ΙΑ25 Τοπογραφία-Ανασκαφική. Υποχρεούνται να το δηλώσουν μόνον όσοι φοιτητές/-τριες οφείλουν το ΙΑ25.

ΙΑ31

Κλασική Αρχαιολογία Γ’

Στο παλαιό πρόγραμμα προσφερόταν στο 5ο εξάμηνο, στο νέο πρόγραμμα προσφέρεται στο 8ο εξάμηνο.